Spillcon Logo

Presentations


  • AMOSC/AMSA Workshop

    Monday 9:00 am - 4:30 pm

    Botanical Rooms

    Downloads:

  • Welcome Reception & Exhibition Opening

    Monday 5:00 pm - 7:00 pm

    Exhibition Hall

  • Conference opening

    Tuesday 8:30 am - 9:00 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Paul Barrett
    • Mick Kinley
    • Bill Johnston
  • Keynote address

    Tuesday 9:00 am - 10:00 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • David Morrison
  • Morning Tea

    Tuesday 10:00 am - 10:30 am

    Exhibition Hall

  • Setting the scene - emerging issues

    Tuesday 10:30 am - 12:30 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Andrew McConville
    • Patricia Charlebois
    • Mick Kinley
    • Derrick O'Keeffe
    • Kosi Latu

    Downloads:

  • Lunch

    Tuesday 12:30 pm - 1:30 pm

    Exhibition Hall

  • Prevention - where are the risks?

    Tuesday 1:30 pm - 3:10 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Cameron Grebe
    • Nick Lemon
    • Andrew McConville
    • John Finch
    • Nikolai Drahos

    Downloads:

  • Afternoon Tea

    Tuesday 3:10 pm - 3:30 pm

    Exhibition Hall

  • Prevention/Preparedness - how do we create confidence?

    Tuesday 3:30 pm - 5:00 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Ray Butler
    • Ivar Kristoffersen
    • Geir Skeie
    • Jamie Storrie
    • Dan Hazell

    Downloads:

  • Keynote address

    Wednesday 8:30 am - 9:30 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Gill Hicks
  • Preparedness - offshore & subsea containment focus

    Wednesday 9:30 am - 11:00 am

    Grand Ballroom

    Speakers:

    • Brian Sullivan
    • Rhys Jones
    • Wayne O'Brien
    • Simon McGhee
    • Bruce Chapman
    • Ahmad Nazri

    Downloads:

  • Preparedness - shipping & salvage focus

    Wednesday 9:30 am - 11:00 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Karen Purnell
    • Raymond Buchholz
    • Jason Antenucci
    • Nicola Mason
    • Brett Whiteoak
    • Trent Walkley

    Downloads:

  • Morning Tea

    Wednesday 11:00 am - 11:30 am

    Exhibition Hall

  • Response - offshore & subsea containment focus

    Wednesday 11:30 am - 12:50 pm

    Grand Ballroom

    Speakers:

    • Keith Manch
    • Andy Myers
    • Tim Nedwed
    • Chris Carstens
    • Thomas Selbekk

    Downloads:

  • Response - operational response aspects

    Wednesday 11:30 am - 12:50 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Mark Morrow
    • CJ Beegle-Krause
    • Loti Yates
    • Karen Purnell
    • Kyung-Ae Park

    Downloads:

  • Lunch

    Wednesday 12:50 pm - 1:45 pm

    Exhibition Hall

  • Response - environmental response aspects

    Wednesday 1:45 pm - 3:10 pm

    Grand Ballroom

    Speakers:

    • Darren Waterman
    • Maria Hartley
    • Shasha Song
    • Stuart Field
    • Thomas Coolbaugh

    Downloads:

  • Response - shipping & salvage focus

    Wednesday 1:45 pm - 3:10 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Mike House
    • Andy McCallum
    • Jeremy Kirk
    • Lee Mould
    • Michael Short
    • Oliver Timofei

    Downloads:

  • Afternoon Tea

    Wednesday 3:10 pm - 3:30 pm

    Exhibition Hall

  • Recovery - offshore & subsea containment focus

    Wednesday 3:30 pm - 5:00 pm

    Grand Ballroom

    Speakers:

    • Phillip Starkins
    • Paul Whitaker
    • Sharon Hook
    • Janelle Eagle

    Downloads:

  • Recovery - shipping & salvage focus

    Wednesday 3:30 pm - 5:00 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Yodi Satya
    • Polly Hill
    • Seong-Gil Kang
    • Jose Maura

    Downloads:

  • Cocktail Reception

    Wednesday 5:00 pm - 6:30 pm

    Exhibition Hall

  • Keynote address

    Thursday 8:30 am - 9:30 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Mike House
  • Opportunities for improvements

    Thursday 9:30 am - 11:00 am

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Greg DeMarco
    • Andy Nicoll
    • Leif Kvamme
    • Anthony Talouli
    • Nai Ming Lee
    • Mark Morrow
    • Dayne Maxwell
    • Xudong Cong

    Downloads:

  • Morning Tea

    Thursday 11:00 am - 11:30 am

    Exhibition Hall

  • How do we learn and improve?

    Thursday 11:30 am - 12:45 pm

    Crown Ballroom

    Speakers:

    • Jamie Storrie
    • David Imhoff
    • Lin Xiangbin
    • Shayne Wilde

    Downloads:

  • Lunch

    Thursday 12:45 pm - 1:45 pm

    Exhibition Hall

  • On Water Display

    Thursday 1:45 pm - 2:45 pm

    Burswood on Swan

  • Closing remarks - handover to IOSC

    Thursday 2:45 pm - 3:00 pm

    Burswood on Swan

  • Themed Dinner

    Thursday 7:00 pm - 11:30 pm

    Astral Rooms

  • AMOSC/APPEA Workshop

    Friday 8:30 am - 12:30 pm

    Botancial Rooms 1-3

  • AMSA/CSIRO Seminar

    Friday 8:30 am - 12:30 pm

    Botancial Room 4